Pohornická krajina Karvinska se významně promění. Program POHO2030 má konkrétnější obrysy
Před rokem vznikl krajský program POHO2030, který řeší transformaci pohornické krajiny Karvinska. Území mezi Karvinou, Orlovou a Havířovem se stane atraktivní oblastí, do které budou lidé jezdit za odpočinkem i zábavou, a která bude lákat také investory. V přípravě jsou nejrůznější projekty, které vznikají ve spolupráci s partnery programu.
„Jedním z důsledků těžkého průmyslu, se kterým se náš region bude muset vyrovnat, je také oblast pohornické krajiny Karvinska. Toto území, které má kolem 60 km2, koncepčně řeší program POHO2030. I přes složitou situaci, ve které se kraj po pandemii koronaviru nachází, považujeme tento program i nadále za důležitý a rozhodně ho nechceme strčit do šuplíku. Naopak, ve všech aktivitách a rozběhlých projektech pokračujeme a připravujeme vše potřebné k tomu, aby transformaci pohornické krajiny bylo možné financovat i z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci“, uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že 62 miliard korun z tohoto fondu využijí uhelné regiony České republiky, mezi které Moravskoslezský kraj patří vedle krajů Ústeckého a Karlovarského. Tyto prostředky vyčlenila Evropská unie na období 2021-2027.
Území pohornické krajiny má obrovský potenciál a představuje jedinečnou příležitost pro rozvoj, zviditelnění a změnu image Moravskoslezského kraje. Na potřebě transformace této oblasti se kromě vedení kraje shodli také primátoři měst, ředitelé klíčových firem a představitelé univerzit. Memorandum o spolupráci na obnově a rozvoji území podepsalo před rokem (17. července 2019) celkem 36 signatářů.
„S některými partnery už jednáme o konkrétních projektech. Velké plány jsou například v okolí šikmého kostela v Karviné-Dolech. Má tam vzniknout single trail pro cyklisty, prostor pro parkour, také se zde jedná o novém návštěvnickém centru. U Karvinského moře už město Karviná vybudovalo písečnou pláž s molem, dřevěnou převlékárnou, lehátky a lavičkami. My chceme přispět vznikem vodních atrakcí nebo parkourovým hřištěm. Rozpracovaných projektů je v této lokalitě opravdu spousta. POHO2030 taky například svými komentovanými prohlídkami rozšíří Technotrasu. Samozřejmostí je síť cyklostezek, která by měla území propojit s městy a důležitými místy nebo naučnou energostezkou. Velký potenciál mají také historicky cenné budovy Dolu Barbora, kde by se v budoucnu mohly konat různé kulturní a společenské akce,“ prozradil hejtman kraje Ivo Vondrák.
Koordinátorem celého procesu je od počátku krajská společnost Moravskoslezské Investice a Development (MSID). „Nyní dokončujeme a ověřujeme podklady pro přípravu větších projektů. Intenzivně se také prostřednictvím iniciace drobnějších aktivit v území snažíme do něj přitáhnout lidi, aby vnímali jeho atraktivitu. Věřím, že přítomnost lidí a jejich zájem o území pak dají smysl i dalším projektům, o kterých třeba ještě ani nevíme. MSID hodlá i nadále nabízet pomoc zejména v předprojektové přípravě a koordinaci projektů,“ dodal ředitel MSID Tomáš Kolárik. Zdůraznil, že program je velice zajímavý pro soukromé subjekty i z pohledu společenské odpovědnosti a různorodosti aktivit, které je možné v této lokalitě realizovat.
„Celá oblast má jedinečný potenciál pro rozvoj cestovního ruchu. Chceme, aby sem začali lidé jezdit ve svém volném čase, aby tu třeba chtěli strávit odpoledne nebo i celý den. To pak přiláká další investory, kteří zde začnou působit a pomohou tomu, co je hlavní ideou POHO2030. Udělat z této oblasti atraktivní a oblíbené místo, které začne žít svůj život a získá určitou prestiž. Proto jsou v tomto území plánované populární single traily, pumptracky a parkour sjezdy. Moderní atrakce nabídne i takzvané Karvinské moře, které bude ideální pro wake a jet surfové aktivity,“ přiblížil další plány kraje v oblasti POHO2030 náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška a zdůraznil, že projekty jsou odborně garantovány, aby byly v souladu s krajinářskou diverzifikací území a souzněly s vizí vzniku nového atraktivního území.
Kromě přípravy konkrétních projektů se za rok od podpisu memoranda program posunul i v dalších oblastech. Program a jeho vize byly prezentovány na odborných konferencích, do procesu byla zapojená řada českých i zahraničních firem působících v oblasti energetiky, finančnictví a bankovnictví, developmentu, kultury, sportu, podpory nebo rozvoje turistického ruchu.
Program POHO2030 aktivně prezentuje své výsledky i veřejnosti a snaží se ji do celého procesu zapojit. V současné době probíhá dotazníkové šetření zaměřené na zjištění aktuální image zmíněného území, definování konkrétních symbolů oblasti nebo ochotu veřejnosti zapojit se do procesu proměny. Výsledky budou k dispozici v září 2020.
POHO2030 přemění pohornickou krajinu na ekonomicky aktivní oblast, která bude kromě nových investic sloužit přírodě i lidem. Veškeré aktivity zde budou realizovány v souladu s principem udržitelnosti. Program POHO2030 je jedním ze strategických projektů Strategie rozvoje Moravskoslezského kraje na období 2019-2027, která byla schválená na konci minulého roku.
Zdroj: MS kraj