Projekt Školáci k zubaři se rozrůstá, přes nelibost šéfa stomatologů
Projekt „Školáci k zubaři“ karvinského senátora Ondřeje Febra a ostravského stomatologa Lubomíra Berana úspěšně pokračuje. Projevují o něj zájem další obce, přestože se stal terčem kritiky prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera. V pondělí ráno pošle do Ostravy plný autobus školáků obec Dětmarovice na Karvinsku.
„Projekt je mi sympatický, otevírá velmi potřebnou diskusi o zajištění zdravotní péče. Lidé odvádějí povinné pojištění, ale mnohdy nejsou schopni si najít stomatologa, který chce pracovat na pojišťovnu,“ říká dlouholetý starosta Dětmarovic Ladislav Rosman s tím, že pro využití preventivní stomatologické prohlídky v Ostravě se rozhodli rodiče osminy školáků ze zdejší školy. „Popravdě jsem si myslel, že jich bude více než 28. Věřím, že až se seznámí s výsledky projektu, přibydou další zájemci,“ doplnil.
Nad prudce odmítavou reakci prezidenta České stomatologické komory mává odmítavě rukou. „To víte, že jsem si jeho stanovisko pečlivě pročetl. Ale nesouhlasím s ním, v regionech chybí stomatologové, a především péče o chrup dětských pacientů je tristní. Děti mají neošetřené kazy. Prozatím je nebolí, ale v dospělosti s tím mohou mít velké problémy,“ říká starosta.
Rosman vede obec, která je na první pohled ve výjimečně dobré situaci, protože zde pracují dva stomatologové. „Velice si jich vážím, ale oba již přesluhují a kdykoliv se mohou rozhodnout odejít na odpočinek. Rádi bychom přijali nového lékaře, dokonce mu nabízíme nadstandardní podmínky, vybavenou ordinaci, pronájem rodinné vilky, prozatím neúspěšně,“ doplňuje.
Spoluautor projektu Školáci k zubaři senátor Ondřej Feber se pozastavuje nad ostrou kritikou Romana Šmuclera. Ten oba autory obvinil, že se chtějí vrátit do 50. let minulého století a že ostravská stomatologická klinika provádí preventivní prohlídky dětí bez účasti rodičů.
„Mě se zase nelíbí tvrzení pana Šmuclera, že stomatologů je dost. Že z titulu své funkce tlačí, aby pojišťovny hradily nějaký přístroj, kterým by kantoři měli nahradit fundovanou stomatologickou péči. Že navrhuje, aby děti vyšetřoval laik na školních chodbách, bez potřebné sterilizace nástrojů? Že by učitelka suplovala lékaře, který studuje 6 let a vzdělává se v oboru celý život? A bez účasti rodičů? Nevíte-li o co jde, jde vždy o peníze,“ konstatuje Ondřej Feber s tím, že péče o dětské zuby organizovaná školou a pojišťovnami byla a je dobrým řešením. „Nikoho do akce nenutíme, je to plně na zvážení rodičů dětí,“ uzavírá senátor Feber. Také stomatolog Lubomír Beran, primář ostravské kliniky AJNA, se pozastavuje nad výroky zpochybňující záměry projektu.
„Vše proběhlo, jak mělo. Děti jsme zaregistrovali, veškerá vyšetření i zákroky hradila pojišťovna. Jakmile jednou dítě ošetříme, vezmeme si ho do péče a bude zván dvakrát ročně na bezplatné preventivní prohlídky. To platí pro děti ze Stonavy, Doubravy, Dětmarovic a všech dalších obcí, které do projektu zapojíme. Akorát mě mrzí, že někteří rodiče již neposlali děti k zákroku, protože mají zřejmě strach, že za to budou platit. Přitom jsme jim zdůrazňovali, že je to na pojišťovnu,“ říká Lubomír Beran, který chce projekt Školáci k zubaři aplikovat také na Brněnsku a Jesenicku. V Jeseníku jim samospráva nabídla prostory pro novou kliniku.
Doktor Beran zdůrazňuje, že si vědom toho, že jedna klinika péči o děti na Ostravsku nezachrání. Chce ve veřejné rovině vyvolat vážnou debatu o zásadních změnách v systému, a to i přes nevůli kolegů, kterým tato situace vyhovuje. Varuje před dalším zanedbáváním preventivní péče o dětský chrup. „Když dítě přijde s pokročilým bolestivým kazem, doktor mu začne do zubu vrtat, tak už ho příště do křesla nedostanete. Dětská péče je specifická a osobně jsem toho názoru, že by ji měly dělat především lékařky. Ženy mají obecně bližší vztah k malým pacientům. Dokážou na dítě působit psychologicky, umí lépe odvést jeho pozornost, povídat si s ním a mezitím mu prohlédnout zuby,“ domnívá se stomatolog, který u první hromadné návštěvy školáků z Karvinsku na své klinice odhalil u 40 dětí 130 kazů. Pouze jediné dítě nevyžadovalo další ošetření.
ilustrační foto
Autor: D.H.