SÚIP: Vyšetření nebo ošetření zaměstnance ve zdravotnickém zařízení
Dotaz:
Občas mívám zdravotní problémy a potřebuji navštívit lékaře. Zaměstnavatel říká, že k lékaři chodím moc často a hlavně když mám směnu. Chce, abych navštěvoval lékaře mimo rozpis směn. Myslím si, že na to nemá právo.
Odpověď:
V případě tzv. důležitých osobních překážek je zaměstnavatel povinen nepřítomnost zaměstnance v práci omluvit, za předpokladu prokázání existence překážky a době jejího trvání. Zaměstnanec je povinen zaměstnavatele o překážce v práci a o předpokládané době jejího trvání bez zbytečného průtahu informovat. Smyslem zmíněné oznamovací povinnosti zaměstnance je, aby zaměstnavatel získal od zaměstnance vědomost o překážce v práci a době jejího trvání, neboť mu tato brání v plnění pracovních povinností a aby na základě toho pak zaměstnavatel mohl co neúčinněji eliminovat případné nežádoucí následky nepřítomnosti zaměstnance v práci.
Rozsah pracovního volna a to, zda náleží právo na náhradu mzdy nebo platu upravuje prováděcí právní předpis (nařízení vády č. 590/2006 Sb.).
Při poskytování pracovního volna posuzuje zaměstnavatel, zda zaměstnanec splnil všechny podmínky pro vznik nároku na poskytnutí pracovního volna, včetně nároku na náhradu mzdy nebo platu. Zaměstnavatel má jistě právo zhodnotit, zda zaměstnanec nezneužívá právní úpravy překážek v práci.
Informační leták - překážky v práci Překážky v práci (pdf, 463.16 kB)
Autor, zdroj: SÚIP, http://www.suip.cz