Bohumín chystá investice pro seniory i hendikepované, vytvořil plán do roku 2026
Další domov pro seniory, chráněné bydlení pro hendikepované či vybudování bezbariérových přístupů do některých městských domů. S těmito a dalšími investicemi počítá Bohumín v sociální oblasti. Aktuálně vytvořil nový komunitní plán do roku 2026, který mu pomůže vize realizovat.
„Stejně jako jiným městům a obcím se ani nám nevyhne postupné stárnutí populace, proto plánujeme rozšířit kapacity ubytovacích služeb pro seniory a vybudovat nové centrum léčby pro tuto věkovou skupinu. Ačkoliv zajištění lékařské péče je starostí zdravotních pojišťoven a koncepčně ministerstva zdravotnictví, snažíme se nedostatečně pokryté služby zabezpečit, čímž suplujeme povinnosti někoho jiného. Nemůže nám ale být lhostejné, že našim lidem chybí odborní lékaři. Letos je pro nás prioritou vybudování a zprovoznění zubní ambulance,“ nastínil nejbližší plány starosta města Petr Vícha.
Centrum sociálních služeb Bohumín začne v dubnu letošního roku provozovat zcela novou službu chráněného bydlení pro mentálně hendikepované osoby. „Loni jsme díky dotaci zrekonstruovali opuštěnou vilku v Husově ulici a kompletně ji vybavili nábytkem, elektrickými spotřebiči a lůžkovinami. Centrum musí ještě novou službu zaregistrovat a následně zajistit její spolufinancování u Moravskoslezského kraje. Klienti se nastěhují na jaře,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl.
Dodal, že radnice chce pokračovat ve stavebních úpravách, které zajišťují bezbariérovost objektů. Jako největší poskytovatel nájemního bydlení ve městě se bude soustředit na odstranění bariér při vstupu do svých bytových domů tam, kde je to technicky možné. I nadále zůstává hlavním cílem podpora pečujících osob, terénních sociálních služeb a také aktivit pro seniory a rodiny s dětmi.
Bohumín se v oblasti sociálních služeb opírá o komunitní plán. Poprvé jej vytvořil v roce 2007. Dokument už potřetí prošel kompletní aktualizací, aby odrážel změny, ke kterým ve společnosti dochází. „Poslední roky nám připomněly, že mohou nastat situace, které nikdo nemůže předvídat. Přesto je naší povinností se i v takových chvílích postarat se o ty, kteří to sami nezvládnou. Při tvorbě komunitního plánu spoléháme na spolupráci s poskytovateli i uživateli těchto služeb, s odborníky, dobrovolníky i veřejností,“ vysvětlil vedoucí sociálního odboru bohumínské radnice Daniel Ucháč.
Text mohou do poloviny ledna připomínkovat občané. Plné znění komunitního plánu najdou na webu města v sekci O městě – Sociální služby a jejich plánování. Kontaktní osobou je koordinátorka Radka Vavříčková (vavrickova.radka@mubo.cz). Městské zastupitelstvo by mělo finální podobu dokumentu schválit na svém prvním letošním zasedání, které se uskuteční 13. února.
Zdroj: Město Bohumín
Foto: Foto: Ondřej Koelbl a Jana Končítková