Činnost svazové inspekce BP je přínosem pro hornictví
Do referátu druhého místopředsedy Odborového svazu PHGN Jiřího Waloszka spadá rovněž bezpečnost a ochrana zdraví při práci a činnost svazových inspektorů bezpečnosti práce. HGN mu v této souvislosti položil několik otázek.
Jak se daří plnit svazový programový cíl před dubnovým jednáním 2. sněmu v Luhačovicích?
Co se týká úrazovosti a počtů přiznaných nemocí z povolání, i přes mírné zlepšení v uplynulém období je pořád na čem pracovat a zlepšovat pracovní prostředí. Hornictví nicméně odjakživa patří mezi nejrizikovější profese lidské činnosti spojené s vysokou mírou ohrožení zdraví zaměstnanců, a to jak pracovními úrazy, tak nemocemi z povolání.
Úkolem svazových inspektorů bezpečnosti práce je zajišťovat spolupráci s jednotlivými odborovými organizacemi a poskytovat jim potřebnou servisní službu v otázkách BOZP. Jak ze své pozice hodnotíte jejich působení?
Práce inspektorů je nezastupitelná z důvodu širokého portfolia odborových organizací sdružených v našem odborovém svazu, které působí nejen v těžebním průmyslu a u servisních a dodavatelských organizací, ale jsou to i organizace provádějící technickou likvidaci utlumovaných dolů a revitalizaci krajiny po důlní činnosti. Patří sem organizace ze strojírenského průmyslu, školství a také bytového hospodářství. Z těchto důvodů je oblast BOZP zajišťována svazovými inspektory, kteří mají odborné certifikáty v prevenci rizik a spolupracují se zástupci jednotlivých odborových organizací. Vzhledem k útlumu báňské činnosti se během loňského roku počet svazových inspektorů snížil ze čtyř na dva. Věřím, že servisní činnost v oblasti bezpečnosti práce bude i nadále zajišťována jednotlivým organizacím v plné míře i v tomto nižším obsazení.
Jak je pro vás důležitá spolupráce s ČBÚ?
Spolupráce s Českým báňským úřadem je pro nás velmi důležitá. Oboustranná výměna informací je prospěšná hlavně pro samotnou bezpečnost práce a ochranu zdraví zaměstnanců. Každoročně je také písemně vyhodnocena dohoda o spolupráci, a to jak na úrovni Obvodních báňských úřadů, tak na úrovni Českého báňského úřadu.
Nejlepším těžebním firmám a lomům každoročně společně udělujete ocenění Zlatý Permon. Je i toto výrazem vzájemné spolupráce?
Ano. Český báňský úřad, OS PHGN a OS Stav-ba jsou garantem ocenění Zlatý Permon za dosažení mimořádných výsledků v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které je každoročně vyhodnoceno ve třech kategoriích dle počtu zaměstnanců. Její udělení je podmíněno splněním řady velmi náročných kritérií. Například v loňském roce převzali Zlatého Permona za výsledky dosažené v roce 2023 zástupci Moravských naftových dolů.
Na závěr bych rád poděkoval jménem odborového svazu všem, kteří přispívají ke zlepšování úrovně BOZP v organizacích a na pracovištích a popřát jim hodně energie a chuť do další práce.
Předseda SHO a 2. místopředseda OS PHGN Jiří Waloszek
Autor: Petr Kolev
Foto: ivz
Článek vyšel v HGN č.4/2025