ČMKOS: Co se mění od 1. 1. 2025?
Nový rok přináší nejen nová předsevzetí, ale i nové právní úpravy či jiné změny, které se týkají mimo jiné pracujících. Níže najdete stručný přehled nejdůležitějších změn v pracovněprávní a sociální oblasti, které platí od 1. 1. 2025.
Zvýšení minimální mzdy
Minimální mzda se zvýšila o 1 900 Kč na 20 800 Kč za měsíc. Nově je také minimální mzda stanovena podle valorizačního mechanismu, který byl zaveden novelou zákoníku práce.
Zrušení zaručené mzdy
Od 1. 1. 2025 se ruší institut zaručené mzdy (v soukromé sféře), která určovala nejnižší možnou mzdu nebo plat pro jednotlivé profese. Proti tomuto opatření vládní koalice jsme protestovali a podali jsme stížnost Evropské komisi.
Navýšení maximálního příspěvku na podporu zaměstnávání OZP
Maximální příspěvek na podporu zaměstnávání OZP na chráněném trhu práce činí nově 17300 Kč. Je to o 1600 Kč více než v předchozím roce. Od 1. kalendářního čtvrtletí roku 2026 se pak navrhuje zvýšit maximální částku příspěvku o 1300 Kč na částku 18600 Kč. Cílem je udržení motivace zaměstnavatelů na chráněném trhu práce zaměstnávat osoby se zdravotním postižením.
Navýšení platů ve veřejné sféře o 1400 korun
Paušálně o 1400 Kč od ledna vzrostly platy zaměstnanců ve veřejných službách a správě a státním zaměstnancům. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol. Těm se platové tarify navýší o 7 %, tedy v rozmezí od 1090 Kč do 4040 Kč.
Navýšení platů by nebylo možné bez odborů. Naše vyjednávání s vládou trvalo téměř 9 měsíců. Výsledky jsou vidět v nových platových tabulkách.
Firemní benefity – vyšší osvobození od daně
Částka, do které nebudou volnočasové benefity pro zaměstnance podléhat daním a odvodům, vzrostla o téměř 1300 Kč: z 21 984 Kč na 23 278 Kč ročně. Příspěvky zaměstnavatelů jsou u těchto benefitů zastropované tak, že se jich daňové zvýhodnění týká do poloviny průměrné mzdy. Tento parametr je na letošek stanoven na 46 557 korun. A polovina je právě 23 278 Kč.
U zdravotních benefitů je limit ještě vyšší – a to až do výše průměrné mzdy. Pro rok 2025 se tedy jedná o částku 46 557 korun.
Změny v DPP
Od 1. 1. 2025 se navýšil limit pro neplacení zdravotního a sociálního pojištění u dohod o provedení práce. Ten byl stanoven na 25 % průměrné mzdy – pro letošní rok se jedná o částku 11 500 Kč. Současně zůstává povinnost evidovat dohody o provedení práce u ČSSZ.
Zákon o integračním sociálním podniku a změny doprovodných zákonů
V souvislosti s novelizací zákona o integračním sociálním podniku, jehož cílem je začleňování různým způsobem znevýhodněných osob na trh práce, došlo i ke změně v oblasti plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Nově bude možné poskytovat tzv. náhradní plnění pouze ve výši 14násobku průměrné mzdy za 1 osobu se zdravotním postižením.
Změny v důchodovém systému
Novela zákona o důchodovém pojištění obsahuje řadu opatření, která mají různou účinnost. Naše stanoviska k nim najdete mimo jiné zde. Níže uvádíme soubor opatření účinných již od 1. ledna 2025:
- Snížení důchodového věku u osob dlouhodobě vykonávajících riziková zaměstnání (náročné profese). Opatření se vztahuje na zaměstnance pracující v nejnáročnější 4. kategorii prací (podle zákona o ochraně veřejného zdraví). Zde vypuštěna byla 3. kategorie prací, která v původním návrhu byla. Proti tomuto kroku jsme se v průběhu loňského roku opětovně ohrazovali.
- Pracující starobní důchodci, kteří dosáhli důchodového věku, nejsou z příjmu z výdělečné činnosti povinni platit pojistné na důchodové pojištění ve výši 6,5 % hrubé mzdy. O tuto částku se jim zvyšuje čistá mzda. Zároveň se ruší zvyšování starobního důchodu za výdělečnou činnost vykonávanou souběžně s jeho pobíráním.
- Snižuje se věk, ve kterém dochází ke vzniku nároku na tzv. odložený starobní důchod, tj. důchod, na který vzniká nárok při dosažení vyššího než důchodového věku při získání kratší doby pojištění, a to ze současného důchodového věku muže stejného data narození zvýšeného o 5 roků na důchodový věk muže stejného data narození zvýšený o 2 roky.
- Prodlužuje se lhůta pro obnovu nároku na vdovský/vdovecký důchod po jeho předchozím zániku ze současných 2 na 5 let.
- Důchodový věk se zvyšuje o 1 kalendářní měsíc ročně pro osoby narozené po roce 1965, a to maximálně do 67 let (platné pro osoby narozené v roce 1989 a později).
Pokud tápete v něčem, co se týká vaší pracovní situace, obraťte se na svoji odborovou organizaci nebo na právníky/právničky svého odborového svazu či odborové centrály.
Zdroj, logo: ČMKOS