Evropský průmysl v ohrožení: KZPS ČR a ČMKOS varují před důsledky Clean Industrial Deal
Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS ČR) a Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyjadřují hluboké znepokojení nad obsahem a důsledky navrhovaného Clean Industrial Deal. Tento dokument, který měl představovat realistický průsečík klimatických cílů a hospodářské udržitelnosti Evropy, ve skutečnosti znamená další krok k deindustrializaci kontinentu. Otevřený dopis předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen je jen nástrojem na upozornění na tento klíčový problém – samotný obsah Clean Industrial Deal je mimo realitu současného světa.
„Evropská komise opět přichází s ideologicky motivovaným dokumentem, který nebere v potaz ekonomickou realitu ani globální konkurenci. Cíl snížení emisí CO2 o 90 % do roku 2040 je v současné situaci nejen nerealistický, ale také ohrožující samotné průmyslové a sociální základy Evropy,“ uvedl Josef Středula, předseda ČMKOS.
Kritika Clean Industrial Deal spočívá především v absenci realistické strategie pro zajištění konkurenceschopnosti evropského průmyslu. Místo strukturálních reforem a snižování administrativních překážek pro podnikání se Komise soustřeďuje na nepřímo dotované systémy, které vedou ke zvyšování fiskální zátěže jednotlivých členských států a dalšímu prohlubování nerovností v EU.
„Místo reálné pomoci průmyslu přichází Evropská komise s další verzí Zelené dohody, která nepřináší nové reálné nástroje pro podporu firem a podniků, ale jen nové povinnosti a regulace. Tento směr povede k zániku milionů pracovních míst, snížení evropské konkurenceschopnosti a k sociální nestabilitě," varoval Jiří Horecký, prezident KZPS.
Obě organizace v dopise vyzývají Evropskou komisi k bezodkladnému přehodnocení strategie a otevřenému dialogu se sociálními partnery, při němž bude brán v potaz skutečný ekonomický dopad navrhovaných opatření.
„Evropa nesmí zůstat pouze kontinentem regulací a dotací, ale musí být prostorem pro inovace, udržitelnost a reálnou podporu průmyslové produkce. K tomu je nezbytné přestat s ideologickým inženýrstvím a začít pracovat s reálnými ekonomickými daty," uzavřel Středula.
KZPS ČR a ČMKOS budou i nadále aktivně sledovat a komentovat kroky Evropské komise a jsou připraveny podílet se na hledání realistických řešení, která zajistí nejen environmentální odpovědnost, ale také ekonomickou prosperitu a sociální stabilitu Evropy.
Návrhy opatření:
- Revize klimatických cílů EU – přehodnocení ambiciózních emisních závazků tak, aby reflektovaly reálné ekonomické a technologické možnosti Evropy.
- Podpora technologických inovací – investice do výzkumu a vývoje nízkoemisních technologií a energetické účinnosti místo administrativního vynucování regulací.
- Zajištění energetické bezpečnosti – vytvoření stabilního a diverzifikovaného energetického mixu zahrnujícího jádro, plyn a obnovitelné zdroje.
- Ochrana průmyslové konkurenceschopnosti – snížení byrokratické zátěže a zavedení pobídek pro udržení výroby v Evropě namísto přesunu do třetích zemí.
- Sociální stabilita a zaměstnanost – garance spravedlivého přechodu pro zaměstnance v sektorech dotčených transformací průmyslu a zavedení efektivních rekvalifikačních programů.
- Omezení dotačních závodů – zamezení nepřirozené konkurence mezi členskými státy EU v oblasti státních dotací, které deformují tržní prostředí.
Dopis prezidentovi Petru Pavlovi.pdf
Zdroj: ČMKOS