Hejtman Jan Krkoška: Požádali jsme ministry, aby pomohli firmám, které jsou ve srabu kvůli Liberty
Pracovní jednání vedení Moravskoslezského kraje s ministry financí Zbyňkem Stanjurou a životního prostředí Petrem Hladíkem se včera uskutečnilo na krajském úřadu v Ostravě. „Projednávali jsme situaci v Liberty a ve firmách navázaných na tuto ostravskou huť. Také rozpočtové určení daní, mluvili jsme o strategických investicích v kraji a o problémech spojených s heřmanickou haldou v Ostravě,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.
Požádal ministra financí Zbyňka Stanjuru o pomoc pro firmy zaměstnávající lidi z regionu, na které dopadá složitá situace v ocelářském gigantu Liberty Ostrava. „Zabýváme se potřebami firem, na které tato situace výrazně dopadá. Není to jenom o vztahu Liberty a Tamehu, které v současné době dominují mediálnímu prostoru. Naším cílem je vyvinout tlak na vládu, aby zrealizovala zcela konkrétní opatření, po kterých firmy volají. Neřešení situace by znamenalo další roztáčení spirály negativních jevů a problémů: Dluhové pasti a následných krachů menších společností,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.
Dodal, že v průběhu prosince a ledna kraj oslovil firmy, které mají nebo v posledních letech měly s Liberty obchodní vztah. Cílem bylo popsat formy řešení stávajících problémů. „Řadu firem jsem navštívil osobně a chtěl jsem slyšet, co by jim pomohlo. Při rozhovorech se například ukázal rozdílný přístup finančních úřadů vůči firmám. Jedním z návrhů opatření je třeba možnost odpuštění nebo vrácení záloh z plateb DPH za nezaplacené pohledávky od společnosti Liberty Ostrava, nebo alespoň do doby, než budou tyto pohledávky skutečně uhrazeny,“ vysvětlil hejtman Jan Krkoška.
Vedení kraje s ministry projednávalo také problémy spojené s výstavbou nové přistávací dráhy na mošnovském Letišti Leoše Janáčka Ostrava. „Potřebujeme zhruba okolo 7 miliard korun na její výstavbu. Hledáme možnosti, jak stát může pomoci regionu s financováním,“ upřesnil moravskoslezský hejtman.
Vedení Moravskoslezského kraje se s ministry shodlo i v přístupu k rozpočtovém určení daní, podle kterého by měly jednotlivé kraje dostávat od státu peníze. „Pokud se hejtmani v rámci Asociace krajů neshodnou na společném stanovisku, nemá smysl kritéria měnit,“ konstatoval hejtman Jan Krkoška s tím, že dlouhodobě sleduje také kauzu heřmanického odvalu v Ostravě.
„Není nám lhostejné případné ohrožení zdraví občanů a životního prostředí v našem regionu. V této záležitosti má kraj a krajský úřad velmi omezené kompetence. Jednali jsme s managementem státního podniku Diamo, který se stará o likvidaci těžebních území. Shodli jsme se na tom, a to i s ministry životního prostředí a financí, že je nutné lépe komunikovat s veřejností toto téma. Zástupci státního podniku slíbili, že budou pravidelně svolávat koordinační schůzky a budeme společně sdílet aktuální informace,“ uzavřel hejtman.
ilustrační foto (Pixabay)
Zdroj: Krajský úřad Moravskoslezského kraje