Jaromír Franta: Výsledek je lepší, než jsme předpokládali
I přes složitou situaci na energetickém trhu a v těžbě uhlí odbory dokončily a uzavřely kolektivní vyjednávání ve všech společnostech skupiny Sev.en Česká energie. Odbory nad to uzavřely se zaměstnavatelem podnikovou kolektivní smlouvu na tříleté období. Meziročně se bude jednat především o mzdové oblasti. O tom, co se odborům podařilo pro rok 2025 pro zaměstnance vyjednat, HGN hovořil s předsedou SOO CCG Most Jaromírem Frantou.
V jakých vnějších podmínkách funguje skupina Sev.en Česká energie?
Situace ohledně uhlí, ať už se týká těžby, nebo výroby energií z uhlí je dlouhodobě složitá. Výrobu zdražují emisní povolenky a všechna možná i nemožná vládní a evropská opatření. Z toho důvodu není pozice odborů při kolektivním vyjednávání jednoduchá. To se projevilo v naší skupině při vyjednávání pro následující období.
Pokud nenastanou enormní výkyvy například u cen elektřiny, nedojde k razantnímu navýšení cen emisních povolenek nebo nebude uvalena nějaká další smyšlená daň ať už z EU, nebo od české vlády, lze dohlédnou na dva roky dopředu. Nám se však i přesto podařilo uzavřít kolektivní smlouvu s tříletou platností. Chceme tím dát našim členům a zaměstnancům najevo, že ve tříletém období budou pokryti kolektivní smlouvou a jejich nároky se nebudou v tomto období měnit.
Jak kolektivní vyjednávání probíhalo?
Odbory přistoupily k vyjednávání s požadavkem převést maximum ujednání ze staré kolektivní smlouvy do nové a jednat pouze o ustanoveních s jednoletou platností a o ustanoveních, kde je změna nutná z důvodu změn v legislativě. Zaměstnavatel až na drobné výjimky se s naším přístupem ztotožnil.
Podařilo se odborům zachovat také zaměstnanecké benefity?
Bohužel i nadále platí vládní balíček, který stanovil strop zaměstnaneckých benefitů na úrovni 50 procent průměrného výdělku ve státě. To nám nedává prostor, abychom benefity mohli vylepšovat. Odbory se proto soustředily na penzijní připojištění, které je vyjmuté z benefitů a u něhož od nového roku dochází ke změně některých podmínek a parametrů. Dojednali jsme, že se příspěvek zaměstnavatele navýší od 50 do 250 korun podle odpracovaných let, což je za současné situace dobrý počin. Benefity a bonusy, mezi které patří na-příklad 13. plat, výkonnostní bonus, nebo program Zdraví byly zachovány i v nové kolektivní smlouvě.
O kolik se konkrétně navýší mzdy?
Pokud se týká zaměstnaneckých mezd, tak tam jsme domluvili růst o dvě procenta do tarifů. Ostatní složky mzdy, které jsou vázány na tarifní mzdu, se rovněž rovnoměrně navyšují. Ve společnostech, kde jsme uzavírali kolektivní smlouvu, to dělá v průměru na zaměstnance více jak 1000 korun měsíčně, což je nárůst, který by při současné predikci inflace na rok 2025 zaručil zaměstnancům, že jim nepoklesnou reálné mzdy.
Podařilo se nám opět nasmlouvat výkonnostní bonus, který se vyplácí zaměstnancům za zimní období, konkrétně od ledna do května. Zásadní podmínka k vyplacení bonusu je, že se musí naplnit požadavky našich obchodníků. Pokud tuto podmínku splníme, tak výkonnostní bonus ve výši 10 tisíc korun dostane každý zaměstnanec do výplaty, pokud nemá ve sledovaném období absenci vyšší než jeden měsíc.
Došlo ještě k dalším změnám?
Byli jsme nuceni přijmout změnu u ustanovení spojených s výpovědní dobou, která již nenastává od prvního dne následujícího měsíce, ale od následujícího dne po předání výpovědi. Zvýšily se také příplatky za soboty, neděle a noční směny.
Takže jste s novou podnikovou kolektivní smlouvou spokojen?
Za nejisté situace, za které jsme vyjednávali, se odbory nemají za co stydět, spíše naopak. U některých ustanovení jsem ani nepředpokládal, že se k tak dobrému výsledku dostaneme.
Pro koho jste smlouvu vyjednali a kolik zaměstnanců pokrývá?
Naše kolektivní smlouva pokrývá přibližně 1500 zaměstnanců a platí pro Vršanskou uhelnou, Sev.en Inntech a Severní energetickou. Kolegové v elektrárnách a teplárnách v Počeradech, na Kladně, ve Zlíně a Chvaleticích si sjednávají vlastní kolektivní smlouvu.
Předseda SOO CCG Most Jaromír Franta
Autor, foto: Petr Kolev
Článek vyšel v HGN 2/2025