Ministr Vlček navštívil Dolní Lutyni. Jednal s vedením obcí a spolky
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček jednal v Dolní Lutyni s vedením dotčených obcí Dolní Lutyně, Bohumín a Dětmarovice a zástupci spolku Zachovejme Poolší o přípravách strategického podnikatelského parku. Vyjednávání s potenciálním investorem nadále pokračují. Jeho zájem o umístění projektu v České republice stále trvá a Dolní Lutyně zůstává nejpreferovanější lokalitou v Evropě. Setkání se zúčastnili také zástupci agentury CzechInvest a Státní investiční a rozvojové společnosti.
„Náš hospodářský model potřebuje nové impulzy a investice s vysokou přidanou hodnotou. Jsme v neustálém kontaktu s investorem a aktivně pracujeme na přípravě území, aby byla Dolní Lutyně na případnou realizaci investice co nejlépe připravena. Na druhé straně chápu dotazy i obavy a určitou míru nedůvěry místních poté, co se stát v uplynulých desetiletích, ať už za vlád pravice nebo levice, k Moravskoslezskému kraji vždy nechoval úplně férově. Tomu teď předcházíme tím, že jsme založili Státní investiční a rozvojovou společnost, která dostala přípravu území na starosti. Už se tak nestane, že by někde vyrostla továrna bez ohledu k okolí. A i proto jsem do Dolní Lutyně vyrazil, abychom s místními vedli otevřenou diskusi,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a dodává: „Projekt musí být technicky realizovaný tak, aby minimalizoval negativní vlivy na okolí, co se týče prevence hluku, zeleně, dopravní infrastruktury a podobně. Zároveň se počítá s kompenzacemi pro místní.”
V rámci příprav probíhají pravidelné koordinační schůzky s investorem, na nichž se řeší aktuální stav projektu, možné scénáře budoucího vývoje i výstupy projektové přípravy. Vedle toho se současně jedná o vzniku výzkumně-vývojového centra pro bateriový hodnotový řetězec, které by mělo vzniknout ve spolupráci s univerzitami. Tento projekt by měl přispět nejen k rozvoji výroby bateriových technologií, ale také k výzkumu a vývoji inovativních řešení v oblasti ukládání energie.
„Investor nás opakovaně ujistil, že pokud se rozhodne pro Evropu, bude Česká republika, konkrétně Dolní Lutyně, jeho první volbou. Rozhodnutí investora je samozřejmě ovlivněno aktuální situací na trhu, která zatím neumožňuje finální rozhodnutí, nicméně i nadále pokračujeme v intenzivní přípravě, aby byla investice realizovatelná v okamžiku, kdy se tržní podmínky zlepší,“ říká ministr Vlček.
Lokalita Dolní Lutyně jako jediná v Česku splňuje klíčové požadavky investora, včetně dostatečné plochy, elektrického výkonu, vodních zdrojů, dopravního napojení a stabilního podloží.
Státní investiční a rozvojová společnost nedávno představila výsledky studie proveditelnosti a biologického hodnocení, které potvrdily realizovatelnost projektu v požadovaných parametrech. Díky tomu dojde v následujících měsících k přípravě dalších kroků v rámci plnohodnotné projektové přípravy projektu.
„S poznatky z jednotlivých studií budeme nadále pracovat a zohledníme je v dalších fázích přípravy projektu. Dle dohody o spolupráci je projednáme s danými spolky, a také předpokládáme zpětnou vazbu od dotčených obcí. Pokud vše půjde dobře, chtěli bychom do konce roku zahájit zpracování dokumentace EIA. Uvidíme také, jak rychle půjde projednávání aktualizace zásad územního rozvoje. Cílem je v maximální možné míře projektově záměr připravit a být tak aktivní směrem k investorovi. Fyzická realizace do doby jeho rozhodnutí by neměla být zahájena, respektujeme tím dosavadní výsledky jednání s krajem,” říká David Petr, ředitel developmentu Státní investiční a rozvojové společnosti, která má přípravu parku na starosti.
MPO připravuje nad rámec rozvojových investičních projektů také kompenzace pro nejbližší obyvatele v sousedství Parku. Projekt přinese tisíce kvalifikovaných pracovních míst, přičemž analýzy potvrzují dostupnost potřebné pracovní síly v dojezdové vzdálenosti do 45 minut. Ekologická opatření zahrnují výsadbu 79 hektarů zeleně, ochranný pás se zeleným valem a kompenzačními opatřeními pro zvýšení biodiverzity, opatření proti světelnému a hlukovému znečištění. Tato opatření, spolu s protipovodňovou ochranou, budou vybudována jako první.
„Agentura CzechInvest bude nadále v kontaktu s investorem. Taková spolupráce je pro úspěšné zasídlení investorů v Česku zásadní. Vedle disponibilní lokality je třeba investorům poskytnout další služby, například detailní data o investičním prostředí, investičních pobídkách, pracovní síle, možnostech napojení na domácí dodavatele či vízovou podporu. Máme rovněž zájem o spolupráci v rozvoji bateriových technologií. Aktivním přístupem chceme vytvořit příznivé podmínky pro příchod investora a modernizaci automobilového sektoru, k čemuž chceme využít i lokalitu Dolní Lutyně,” uvedl Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest.
Zdroj, foto: MPO