MPSV: Výpadek příjmů při karanténě zalepí „izolačka“.
Poslanecká sněmovna včera ve stavu legislativní nouze podpořila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na vyplácení mimořádného příspěvku ve výši až 370 Kč za den k náhradě příjmů zaměstnanců v karanténě či izolaci. Od 1. března 2021 tím má být zajištěno, aby se zaměstnanci v případě karantény nebo onemocnění COVID-19 nemuseli obávat podstatného poklesu svých příjmů.
„V současnosti lidé s pozitivním testem na koronavirus hlásí hygienikům v průměru jeden kontakt. V průzkumech ale dotázaní uvádějí zhruba pět až šest epidemiologicky významných kontaktů týdně,“ poukazuje ministryně Jana Maláčová na jeden z hlavních důvodů nedostatečného trasování. Příčinu tohoto chování obyvatelstva spatřuje ministryně zejména v obavách lidí z významného výpadku příjmů v důsledku nařízené karantény.
„Ti zodpovědní, kteří po zjištění pozitivního testu zůstávají doma a hlásí své kontakty, jsou dnes trestáni obrovským výpadkem příjmů. A s tím jsem se odmítla smířit. Proto jsem navrhla mimořádný příspěvek, kterému pracovně říkáme ‚izolačka‘. Ta dokáže lidi před propadem příjmů ochránit,“ konstatovala a dodala: „Těší mě, že i ti největší skeptici už začínají chápat, že není možné trestat zodpovědné a ostatní výpadkem příjmu tlačit k nezodpovědnému chování. Musíme to dělat přesně naopak. Tedy přestat práskat bičem a hledat také cesty k pozitivní motivaci,“ poděkovala zákonodárcům Maláčová.
Podle návrhu zákona z dílny MPSV bude v případě karantény nebo izolace zaměstnavatel vyplácet zaměstnanci nad rámec běžné nemocenské bonus ve výši až 370 Kč za každý kalendářní den. Na příspěvek budou mít nárok i tzv. dohodáři, pokud jsou účastni nemocenského pojištění (při příjmu nad 3 500 Kč z dohody o pracovní činnosti, resp. nad 10 000 Kč u dohody o provedení práce).
Jako opatření před možným zneužíváním tvůrci zákona zajistili, aby náhrada mzdy a „izolačky“ v součtu nepřevýšila 90 % průměrného výdělku.
Podle ministryně Jany Maláčové je však „izolačka“ vstřícná i k zaměstnavatelům, kteří jsou po roce omezení provozu často již značně vyčerpaní. „Nechceme zaměstnavatele, kteří jsou už tak těžce zkoušeni, zatěžovat další byrokracií. Zaměstnavatel získá v řádu hodin od státu informaci o vystavení karantény či izolace. Nemusí podávat žádnou žádost o refundaci, příspěvek k náhradě mzdy si sám odečte od povinného odvodu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti,“ vysvětluje ministryně.
Účinnost „izolačky“ je navržena do konce měsíce května. Dnes Poslaneckou sněmovnou schválený návrh míří k projednání do Senátu.
Pro lepší představu MPSV připravilo modelové příklady, jak se projeví tento mimořádný příspěvek na příjmu zaměstnanců s různými příjmy. Příklady jsou propočítány pro zaměstnance s plným úvazkem s nejběžnější, tedy osmihodinovou pracovní dobou a 40hodinovým pracovním týdnem. MPSV rovněž připravuje kalkulačku, která by po schválení úpravy měla zaměstnavatelům pomoci s výpočtem.
Orientační výpočet mimořádného příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě v délce 10 kalendářních dnů v měsíci březnu 2021
- Při nařízené karanténě v délce 10 kalendářních z nichž 8 dnů je pracovních a při pracovní době 8 hod. za den
- Vypočteno pomocí kalkulátoru MPSV https://www.mpsv.cz/web/cz/kalkulacka-pro-vypocet-vyse-nahrady-mzdy-v-roce-2021náhrada mzdy + „izolačka“;
- vyplaceno zaměstnanci v čistém vyjádření
Zdroj: MPSV