Nelegální odpad mizí z Bohumína, toxickou hrozbu vyřešil kraj
Barely se stovkami tun toxických látek, které už pět let znepokojují obyvatele v okolí ulice Čs. armády, z města konečně zmizí. Odvoz nebezpečných chemikálií zajistil Moravskoslezský kraj, který po zářijových povodních vyslyšel výzvy vedení radnice k řešení nelegální skládky uvnitř soukromého objektu. Třetina odpadu už je pryč.
Kolem neudržované a zarostlé budovy s velkým nápisem Výprodej, stojící v městské části Pudlov, začalo být v novém roce živo. Pohybují se tu pracovníci z firmy Recovera, která se specializuje na nakládání se speciálním typem odpadů. Od 6. ledna už zvládli odvézt přibližně třetinu z více než čtyř set palet. Likvidaci sudů plných použitých motorových olejů a dalších látek zaplatí hejtmanství, které po loňských povodních přislíbilo Bohumínu, že město rizikového odpadu zbaví.
„Chemikálie do Bohumína navezla na začátku roku 2019 organizovaná zločinecká skupina z Polska, které s vytipováním prostoru pro jejich uskladnění pomáhal český občan. S využitím kamerových záznamů našich strážníků se podařilo státní policii pachatele dopadnout, odpad nám tu ale zůstal. Náš nátlak na kraj i stát zůstával dlouhá léta bez odezvy. Jsme proto rádi, že nové vedení kraje se k problému postavilo s opravdovou vůlí něco změnit a začalo jednat,“ konstatoval místostarosta Bohumína Lumír Macura.
Kauza se dala do pohybu po loňských povodních. Nelegální sklad odpadu zaplavila v polovině září velká voda a hrozilo, že se nebezpečné látky dostanou do okolí. Krizový štáb Moravskoslezského kraje přijal v říjnu usnesení, v němž vyzval ministerstvo životního prostředí, aby situaci bezodkladně řešilo. Následně oznámil, že odstranění více než 300 tun odpadů zaplatí ze svého rozpočtu. Podle informací kraje dosáhnou náklady téměř 11 milionů korun.
Hejtmanství avizovalo, že o vrácení částky bude jednat se státem. „Právě vysoká finanční zátěž byla důvodem, proč jsme likvidaci odmítli platit z našeho rozpočtu. Hradit by ji ze zákona měla polská strana, nikoliv naši občané. Na vlastní náklady jednal Frýdek-Místek, který nechal obdobnou nelegální skládku odstranit sám, stálo ho to téměř 15 milionů korun. Dlouhá léta se pak dovolával náhrady škody,“ připomněl Macura.
Jak uvedlo hejtmanství, na konci ledna už by v Bohumíně neměl být jediný sud s chemikáliemi. Jejich vymístění ze soukromého objektu začalo s příchodem nového roku, specializovaná firma postupně barely odváží do Ostravy-Mariánských Hor, kde budou postupně zlikvidovány v místní spalovně.
Zdroj, foto: Město Bohumín