Polovina obsahu kontejnerů obsahuje využitelný odpad, ukázal experiment v Bohumíně
S neortodoxním experimentem v rámci separace odpadů přišla bohumínská radnice. Vytipovala na sídlišti jeden ze zaplněných kontejnerů na směsný odpad a přímo na místě dala z jeho obsahu vytřídit využitelné složky. Výsledek ukázal, že polovina vyhozených věcí do popelnice nepatří. Cílem bylo názorně předvést lidem, že důsledná separace může vést ke snížení potřebné kapacity nádob na komunální odpad.
Na sídliště v Okružní ulici přijela v pondělí ráno úklidová četa, aby udělala za obyvatele jednoho z bytových domů to, co by měli automaticky provádět oni sami. Vysypala obsah černého kontejneru na směsný komunální odpad a z hromady odpadků vytřídila plasty, papír, sklo či velkoobjemové věci. „Kontejner obsahoval například výplň z matrace, heliovou lahev, textilie včetně polštáře a další předměty, které do něj nepatří. Když do něj pracovníci vrátili výhradně odpad, který lze považovat za komunální, byla nádoba zaplněna pouze z poloviny,“ popsal výsledek pokusu ředitel technických služeb BM servis Marek Pieklo.
Kupky využitelných věcí pak putovaly do popelnic na tříděný odpad, jehož vývoz není na rozdíl od toho komunálního zpoplatněn. „Patříme k městům, kde separace odpadu funguje na velmi dobré úrovni, přesto máme ještě rezervy, především na sídlištích, což se nyní potvrdilo. Základní princip nového odpadového hospodářství spočívá v tom, že lidé zaplatí jen za to, co nevytřídí. Už téměř rok proto běží v Bohumíně informativní kampaň Ušetříš, když vytřídíš. Vysvětlování však u některých zatím nepadlo na úrodnou půdu. Z toho důvodu jsme sáhli k nestandardnímu kroku, který má názorně ukázat, jak velký je ještě prostor ke snižování nákladů,“ vysvětlil postup radnice místostarosta Bohumína Lumír Macura.
Před zavedením nového systému na začátku letošního roku měli lidé na sídlištích k dispozici kapacitu 188 litrů na osobu a měsíc. Po úpravách velikosti nádob a četnosti svozů mají nyní v průměru 145 litrů, tedy stále dvojnásobně více než obyvatelé rodinných domů. „Čím více občané v dané lokalitě třídí, tím menší kapacitu může vlastník nemovitosti objednat. Každý objednaný a svážený litr stojí jednu korunu. Tam, kde se třídění nezlepší, budeme vyžadovat navýšení objednané kapacity a nájemníci z těchto domů zaplatí více, než ostatní,“ konstatoval Macura.
Kvůli blížícímu se konci skládkování je nutné, aby lidé třídili co možná nejvíce. Město proto dosud vybavilo sídliště i okrajové městské části 142 separačními hnízdy, kde lze vyhazovat papír, plasty, případně i sklo. Na dalších místech jsou speciální kontejnery na drobné elektro a textil. Od března letošního přibylo v ulicích Bohumína dalších 5 míst, kde stojí popelnice určené ke sběru použitých jedlých olejů a tuků. Celkem je jich už patnáct. Lidé mohou také využívat stabilní i mobilní sběrný dvůr, kam mohou odkládat objemný či nebezpečný odpad.
Zdroj: Město Bohumín
Foto: Petr Wojnar