Průlom! Energetická tripartita bude, první jednání se uskuteční v březnu
Zdá se, že Vánoce byly skutečně štědré, když Ježíšek nadělil Odborovému svazu PHGN hodnotné i nečekané dárky. V první řadě nový a pro členy i zaměstnance vskutku štědrý dodatek číslo 2 odvětvové smlouvy. Tak trochu nečekaný „dar“ spočíval v tom, že se završilo úsilí odborového svazu přimět ministry průmyslu k jednání o zřízení Energetické tripartity. Obrat přišel právě v prosinci loňského roku. O tom i dalších událostech HGN hovořil s předsedou Rostislavem Paličkou.
Zdá se, že závěr loňského roku byl pro svaz velice úspěšný. Souhlasíte?
Naprosto souhlasím. Úkoly, které jsme si loni vytýčili, jsme také dokázali splnit. Zásluhu na tom má jak vedení, tak rada odborového svazu. Realizaci stanovených úkolů jsme dokázali společně dotáhnout do konce, a za to si všichni zaslouží uznání a velké poděkování.
Jmenujte tedy ty nejdůležitější akce.
Záměry pro loňský rok stanovil již vloni náš sjezd. Následně jsme na vedení a radách uskutečňování a plnění těchto úkolů kontrolovali. Začal bych zdánlivě jednodušším úkolem, kterým byla doslova nutnost výměny trafostanice v našem hotelu Harmonie v Luhačovicích, která sloužila již několik dekád, za novou a výkonnější. Samotná výměna se uskutečnila v prosinci. Předcházely jí měsíce jednání vedení svazu na úřadech a s firmami s cílem vybrat finančně a technicky co nejlepší trafostanici. Byla to vlast ně poslední velká technická akce, kterou jsme absolvovali, a myslíme si, že hotel Harmonie je nyní připravený sloužit delší dobu našim členům a ostatním rekreantům.
Další velké úspěšně akce v závěru roku ještě následovaly. V prosinci se vám podařilo do končit se zástupci zaměstnavatelů vyjednává ní dodatku číslo 2 odvětvové smlouvy. Je to tak?
Ano, a bez přehánění je čím se pochlubit. Samotné vyjednávání dodatku ke kolektivní smlouvě vyššího stupně pro letošní rok bylo náročné. A tady chci zdůraznit, že náš odborový svaz má velice schopný a zkušený tým vyjednavačů, kteří dokázali nejen vyjednat kvalitní dodatek, ale dovést ho k podpisu již v prosinci. Děkuji skupině vyjednavačů vedených prvním místopředsedou OS PHGN Josefem Zelenkou. Odvedli velice dobrou, kvalifikovanou a pro spěšnou práci pro odborový svaz, jeho členy a zaměstnance našich odvětví. Mně pak připadnul už jenom úkol domluvit s prezidentem Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu Zbyškem Sochorem termín a místo slavnostního podpisu dodatku číslo 2 odvětvové smlouvy, což se odehrálo v našem pražském sídle.
Již v minulém rozhovoru jste informoval, že hornická odvětvová smlouva a její každoroční dodatky obsahují růst tarifních mezd i další požitky, což není běžné u ostatních odborových svazů. Obsahuje i letošní dodatek ustanovení o růstu tarifních stupňů?
Ano, svazovým vyjednavačům se povedl přímo husarský kousek, když dokázali vyjednat se zástupci zaměstnavatelů vysoký růst tarifních mzdových stupňů.
Prozradíte, o kolik porostou mzdy v tarifech?
Velice rád, je to přibližně o sedm procent! Navíc se našemu svazu podařilo do dodatku zapracovat takzvaný dlouhodobý investiční produkt, což znamená vyjednat spoření na důchod. To by mělo pomoci některým, zejména mladším členům. Předpokládám, že svazoví právníci k tomu vypracují podrobnou analýzu, se kterou seznámíme členy a čtenáře HGN. Znění dodatku číslo 2 a tarifní tabulky najdou čtenáři již v tomto čísle HGN.
Dodatek odvětvové smlouvy se stihnul podepsat již v prosinci, což v minulosti nebylo vždy pravidlem. Přisuzujete tento úspěch například větší vstřícnosti nového vedení zaměstnavatelského svazu?
Jen na větší vstřícnost zaměstnavatelů bych nespoléhal. Naopak vzhledem k tomu, že jsme již dříve vyjednali a uzavřeli kolektivní smlouvu vyššího stupně s rekordní platností na deset let, se zaměstnavatelům nechce do každoročních dodatků této smlouvy přidávat něco navíc. A právě zde se ukázalo umění a fundovanost našeho týmu, který na základě růstu minimální mzdy důrazně požadoval prakticky stejné navýšení ve všech tarifních stupních. Nakonec do šlo, jak to bývá, ke kompromisu mezi oběma svazy a k růstu tarifních mzdových stupňů přibližně o sedm procent, a jak již bylo řečeno, navíc se podařilo do dodatku prosadit již zmíněný dlouhodobý investiční produkt.
Svazové úspěchy jsme ještě nevyčerpali, že?
Máte pravdu. Jak jsme již informovali čtená ře, náš sjezd 7. března loňského roku uložil předsedovi svazu, tedy mně, abych ve spolu práci s předsedou Odborového svazu ECHO Karlem Klusákem usiloval o založení Energetické tripartity na úrovni ministerstva průmyslu a obchodu. Úkol jsme začali realizovat ihned po sjezdu. V polovině března loňského roku jsme napsali dopis tehdejšímu ministrovi průmyslu Jozefu Síkelovi, ve kterém jsme ho žádali o setkání a o zřízení Energetické tripartity. Nejprve jsme ale oslovili zaměstnavatelské svazy, které nás v tom podpořily. Přibližně za měsíc jsme dostali od ministra odpověď, že vnímá a rozumí našim obavám, ale nepovažuje za účel né zřizovat speciální tripartitu zaměřenou na oblast energetiky. Jak se ukázalo, našim oba vám i energetice tento ministr vůbec nerozuměl a ke všemu odmítal jednat. Můj názor tedy je, že se exministr Síkela ukázal jako ignorant, protože ignoroval veškeré snahy jak odborů, tak zaměstnavatelů. A je paradox, že ministr, který odmítal komunikovat se sociálními partnery, následně povýšil na eurokomisaře pro sociální dialog.
Svým odchodem Jozef Síkela uvolnil místo současnému ministru průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi. Toho jste oslovili v polovině října a jeho reakci jste obdrželi po šesti týdnech…
Ano, panu ministrovi trvalo asi měsíc, než se ve funkci nějakým způsobem zapracoval. Ale na druhý, tentokrát otevřený dopis již reagoval a 19. prosince se uskutečnilo naše první setká ní. Musím říct, že po zkušenostech s jeho předchůdcem jsem očekával všelico, nicméně jsem byl příjemně překvapen. Samotné jednání s panem ministrem bylo velice věcné, seriózní, konkrétní. Bez prázdných slov a zdvořilostních vět jsme šli rovnou na věc a začali jednat o ustavení Energetické tripartity. Výsledek se dostavil. Domluvili jsme se, že letos v březnu proběhne první, vskutku historické zasedání Energetické tripartity. Na tom, aby se opravdu v tomto termínu uskutečnilo, budeme nyní intenzivně pracovat. Hned v lednu se spojíme s našimi sociálními partnery ze zaměstnavatelského svazu a společně budeme vytvářet koncepci činnosti Energetické tripartity.
Na ustavení Energetické tripartity jako svaz usilovně pracujete od března loňského roku. Co si od ní slibujete?
Podle nás by měla přinést užší a férovější Nicméně veškerá jednání o dolech a energetice jsou zamlžená, nekonkrétní. Jednání se točí především kolem evropských dotací a programů, které jsou navázány na regiony, které jsou postiženy útlumem těžby uhlí. Já si ale nemyslím, že prioritou odborů je, aby zajišťovaly nebo konzultovaly evropské dotace a programy. Ne našli jsme moc programů, které by lidem v regionech pomohly. Byly to spíše propagační programy. Panu ministru Vlčkovi jsme vysvětlili, že nám jde o to, jednat společně se zaměstnavateli a ministerstvem průmyslu a říct si, jak budeme pokračovat v těžebním průmyslu a energetice. Z pohledu odborů se bavíme přede vším o lidských zdrojích. Pokud si vláda schválí energeticko-klimatický plán a řekne, že těžba uhlí skončí v roce 2033, tak se ptáme, s kým to uhlí budeme do roku 2033 těžit, jak bude zajištěn dostatek kvalifikovaných horníků a zaměstnanců, čím budeme topit, čím svítit a kde budeme pracovat. Odbory zajímá především lidská stránka a dopady, jaké to bude mít na regiony a zaměstnance těchto odvětví. Po prvním osob ním jednání s Lukášem Vlčkem mám dojem a naději, že bychom mohli po delší době mít za partnera slušného a rozumného ministra průmyslu a obchodu.
A slovo předsedy na závěr, vlastně na začátek nového roku 2025?
Všechny záměry, které si náš svaz vytyčil v loňském roce, dokázal splnit. Za to patří velké poděkování funkcionářům i členům. Do nového roku 2025 přeji jako vždy všem členům a zaměstnancům našich odvětví hodně zdraví a osobního štěstí, slušného zaměstnavatele a slušné mzdy. Přejme si, aby pro českou vládu a politiky přestala být energetika jakousi Popelkou. Aby se jim v hlavách konečně rozsvítilo a pochopili, že bez spolehlivé energetické základny nelze kvalitně žít.
Vyjednávací tým OS PHGN:
Josef Zelenka, šéf týmu, SOO Sokolov
Jiří Waloszek, SHO
JUDr. Antonín Těšík, svazový právník
Jan Smolka, SOO Sokolov
Jaromír Franta, SOO CCG Most
Bohdan Štěpánek, DIAMO
Vilém Válek, DIAMO
Vladimír Baldrián, ČMS Praha
Václav Sacha, SZOO Ostrava
Mgr. Markéta Marinková, svazová právnička
Petr Trieb, OS PHGN
Předseda odborového svazu Rostislav Palička a prezident zaměstnavatelského svazu Zbyšek Sochor slavnostně podepisují Dodatek č. 2 kolektivní smlouvy vyššího stupně platný pro rok 2025.
Podpisu dodatku č. 2 předcházela náročná vyjednávání. Na snímku zleva svazový právník Antonín Těšík a šéf týmu odborových vyjednavačů Josef Zelenka pozorně sledují projednávaný text a tabulky s navýšením tarifních mezd.
Tým vyjednavačů odborového svazu, který dokázal dojednat se zástupci zaměstnavatelů růst mezd v tarifech takřka o 7 %.
Autor: Petr Kolev
Foto: Markéta Marinková
Článek vyšel v HGN č.1/2025