Rozhovor s Romanem Sikorou, generálním ředitelem OKD
Jak hodnotíte rok 2024 ?
Byť výsledky nejsou ještě auditovány, mohu říci, že bezpochyby opět dosáhneme kladného hospodářského výsledku. Letos to bude mírně nad plánem, který je na úrovni 400 milionů korun. Ve světle složité tržní situace v Evropě, kdy se uhlí jako nosič energie k výrobě elektřiny a tepla prosazuje stále hůře a je postupně nahrazováno plynem či energií z obnovitelných zdrojů, je zisk v řádu stovek milionů korun nepochybně velmi dobrý výsledek.
Náš obchod s uhlím neměl letos na růžích ustláno. V oblasti nosného produktu, koksovatelného uhlí, jsme ztratili významného zákazníka Liberty Ostrava a zájem Třineckých železáren měl spíše klesající tendenci, neboť jej negativně ovlivnila konkurence asijských výrobců „zelené“ oceli. Museli jsme tedy napřít úsilí k nalezení nových zákazníků, což se nám podařilo, a v současnosti dodáváme zajímavé objemy do tří velkých oceláren na Ukrajině. To považuji za úspěch.
K pozitivnímu hospodářskému výsledku nám rovněž pomohla těžba z dolu na úrovni 1,2 milionu tun. To je velmi důležité, vlastní produkci samozřejmě potřebujeme, abychom uspokojili požadavky našich zákazníků a udrželi náklady na tunu vytěženého uhlí v přijatelných mezích.
Odhady výsledků prezentované našimi polskými konkurenty jako JSW nebo PGG jsou hluboko v mínusu, někdy až v řádu miliard korun. Za těchto okolností je náš kladný výsledek o to cennější a já jsem na něj opravdu hrdý. Přičítám jej tomu, že jsme ve srovnání s konkurencí mnohem flexibilnější ve stanovování a naplňování krátkodobých strategií a že fungujeme jako jeden tým, a můžeme se spolehnout na dobrou mezilidskou komunikaci, kdy i negativní záležitosti umíme společným úsilím promptně vyřešit a leckdy proměnit v úspěch. Je mi opravdu velkou ctí pracovat v takovém kolektivu a mít možnost přispět k dobrému výsledku stanovením, doufám že správné, dlouhodobé strategie.
Co čeká OKD čeká v roce 2025 ?
Letošní rok je posledním rokem těžby uhlí v ostravsko-karvinském revíru. V plánu je připravit 2 810 metrů chodeb a vydobýt 1 145 000 tun uhlí. Očekáváme, že přípravy porubů budou dokončeny v červnu, vybaveny technologiemi budou do konce srpna a poté již bude na obou lokalitách Dolu ČSM probíhat pouze těžba. Poslední poruby dotěžíme v lednu či únoru 2026. Následně zahájíme technickou likvidaci dolu, která bude trvat přibližně 3 roky. Na technickou likvidaci a dohodnutý sociální program vynaložíme 4,7 miliardy korun z vlastních zdrojů.
A dlouhodobá perspektiva ?
Po ukončení hornické činnosti chceme dále podnikat v oblasti výroby uhelných směsí a zelené energie. Náš plán podnikání musí ale ještě potvrdit jediný akcionář, společnost PRISKO, a Ministerstvo financí.
Jak hodnotíte dosavadní spolupráci s odbory ?
Naší spolupráce si velmi cením. Jak jsem už říkal, že fungujeme jako jeden tým, toto platí i pro spolupráci s odbory. Umíme spolu komunikovat i o věcech, které nejsou úplně pozitivní, a vždy najít společné východisko, ve prospěch našich lidí. A to není všude samozřejmost.
Co jste vzkázal zaměstnancům do roku 2025 ?
Apeloval jsem a apeluji na jejich ostražitost s ohledem na vlastní bezpečnost i na bezpečnost kolegů, aby vidina blízkého ukončení těžby nesváděla k nepozornosti nebo „zkratkám“ v pracovních postupech. Žádám je o předsevzetí důsledně dodržovat pracovní postupy a vždy se plně věnovat tomu, co právě dělají, ať se jedná o pracovní činnost nebo třeba o řízení auta a práci doma. Nikdo nechceme, aby kdokoli z našich lidí utrpěl zbytečný úraz a kvůli chvilce nepozornosti znepříjemnil sobě a své rodině život. Zároveň jim přeji do nového roku jen to nejlepší. Ze strany vedení uděláme vše pro to, abychom značku OKD udrželi i po ukončení hornické činnosti, a mohli dát části zaměstnanců pracovní nabídku na pokračování činnosti v povrchových aktivitách.
Ing. Roman Sikora, MBA, generální ředitel OKD, a.s.
red
Foto: Jiří Zerzoň/ Economia