Sociální dialog nahrazuje vláda v tripartitě nebývalou arogancí, říká předseda OS PHGN Rostislav Palička
Sociální dialog mezi vládou a odbory je na nule. Odbory dokonce na protest proti aroganci vládních politiků odešli z jednání tripartity. Vláda silou prosazuje vlastní návrh důchodové reformy a zákoníku práce. S řadou opatření v těchto dokumentech odborové svazy sdružené v ČMKOS zásadně nesouhlasí a na protest svolaly do Prahy demonstraci, kterou po událostech na Slovensku a kvůli vyhrocené situaci v Česku odvolaly. Nejen o tom HGN hovořil s předsedou Odborového svazu PHGN Rostislavem Paličkou.
Zdá se, že se na odbory v Česku valí jedna nepříjemná událost za druhou. Souhlasíte?
Po březnovém sjezdu pokračujeme v co nejvýraznějším pracovním tempu, během kterého se setkáváme s dobrými i špatnými událostmi. Začal bych těmi příjemnějšími. Vedení svazu absolvovalo vyhodnocení dohody o spolupráci s Českým báňským úřadem za rok 2023. Konstatovali jsme, že stále udržujeme na potřebné úrovni vzájemnou informovanost, rovněž projednávání nejrůznějších záležitostí v oblasti bezpečnosti práce je na potřebné úrovni. Obě strany konstatovaly, že byly naplněny všechny body dohody a vzájemnou spolupráci hodnotí jako velmi dobrou s cílem jejího udržení v dalším období.
Ještě něco pozitivního?
Letos jsme se již počtvrté od podpisu Dohody o spolupráci sešli s vedením státního podniku DIAMO, abychom společně vyhodnotili vzájemnou spolupráci v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, pracovněprávní legislativy, zdravotnické legislativy, důchodového pojištění a vzájemného poskytování informací. Jedná se o spolupráci v otázkách důležitých pro pracovní podmínky zaměstnanců a jejich včasné informovanosti, předcházení pracovněprávním sporům a vytváření podmínek pro příznivé klima v podniku, a to prostřednictvím sociálního dialogu. Komunikace v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců se rozšiřuje mimo odborové organizace působící ve státním podniku DIAMO i na OS PHGN. DIAMO vnímá bezpečnost práce jako základní sociální odpovědnost zaměstnavatele.
Už jsme mluvili o báňském úřadu, nicméně bych rád zmínil, že rovněž zasedala hodnoticí komise pro ceny za bezpečnost v hornictví Zlatý Permon, která vybrala společnosti ve třech kategoriích podle počtu zaměstnanců.
Je mezi nimi i společnost v působnosti našeho odborového svazu?
Ano, je to společnost Moravské naftové doly Hodonín, která právem zvítězila v kategorii od 50 do 500 zaměstnanců. Firma má široký záběr, spolupracuje s obcemi, kde působí, a firemní kultura je zde na vysoké úrovni. Z těchto důvodů 28. května předal předseda ČBÚ Martin Štemberka Moravským naftovým dolům Zlatého Permona. Za náš odborový svaz, který je jedním ze třech zřizovatelů jsem ocenění předával já. Součástí tohoto aktu je i vyhodnocení pracovníka, který má k lidem blízko, pohybuje se v provozu a působí v oblasti bezpečnosti práce. Zcela po právu byl vybrán předseda odborové organizace MND Vladimír Havelka. Ocenění mu bude za přítomnosti vedení ČBÚ a zástupců firmy Moravských naftových dolů slavnostně předáno 18. září v našem hotelu Harmonie v Luhačovicích.
Co vás čeká v nejbližší době?
V červnu pojedeme na pracovní návštěvu na Slovensko, kde si s kolegy z Odborového zväzu baníkov předáme aktuální poznatky a zkušenosti. Na Slovensku mají například problém s uplatňováním sociálních programů pro propouštěné zaměstnance. Podobné problémy budeme řešit i u nás. Sokolovská uhelná, Severní energetická a DIAMO už oznámily, že budou zavírat provozy a propouštět zaměstnance. Budeme se tedy radit, jak se o tyto lidi co nejlépe postarat.
Odbory předávaly v květnu petičnímu výboru Poslanecké sněmovny petiční archy proti propouštění bez udání důvodu. Váš komentář?
Musím říct, že se jedná o velice úspěšnou petici, která byla spuštěna v reakci na návrh Národní ekonomické rady vlády na zavedení takové právní úpravy, která by umožnila zaměstnavatelům propouštět zaměstnance bez udání důvodu. Část vládní koalice, především poslanci ODS, chtějí tuto změnu prosadit do nového zákoníku práce. Pro nás, odboráře, je taková úprava nepřijatelná, protože povede k posílení diskriminace na trhu práce, a především celkově ohrozí postavení zaměstnanců. O tom, že to odboráři tak cítí, svědčí i počet podpisů pod peticí: víc než 52 tisíc lidí. Musím říct, že na rozdíl od petice našeho odborového svazu za energeticky bezpečnou Českou republiku byla tato petice velmi úspěšná, a byla druhou největší hned po petici ČMKOS proti zvyšování věku odchodu do důchodu, která nasbírala přes 80 tisíc podpisů.
Předkladatelé návrhu, především vládní ODS, tvrdí, že změna v zákoníku práce rozhýbe pracovní trh. Co tomu říkáte?
V současné době zákoník práce umožňuje propustit zaměstnance, který špatně vykonává svoji práci nebo porušuje pracovní kázeň. Lze také propustit zaměstnance v důsledku opodstatněného zrušení pracovního místa. Poctivý zaměstnavatel nepotřebuje další úpravy zákoníku práce. Propouštění bez udání důvodu otevírá dveře například k posílení diskriminace na trhu práce, vyhazování z politických či dalších důvodů a celkově nepřijatelně ohrožuje postavení zaměstnanců a zvyšuje jejich nejistotu. Pracovnímu trhu to jistě neprospěje. A to je pro odbory nepřijatelné. Odbory zaslaly ministerstvu práce a sociálních věcí své stanovisko k takzvané flexibilní novele zákoníku práce, kterým ji jako celek odmítají. V současnosti leží na petičním výboru dalších šest petic, takže odborová petice proti výpovědi bez udání důvodu se bude projednávat až v červenci.
Vláda navrhla důchodovou reformu obsahující změny v důchodovém systému. Co vám na tom nejvíc vadí?
Určitě zvyšování důchodového věku bez adekvátního zohlednění namáhavé a rizikové práce, ale i další návrhy. Za deficit důchodového účtu, což je údajně hlavní důvod k vládním změnám, nejsou zodpovědní zaměstnanci, a nelze proto deficit řešit na jejich úkor, o což se Fialova vláda snaží.
S vládní pětikoalicí mají odbory řadu problémů, například odešly z jednání tripartity. Důvod?
Ano, 6. května jsme předčasně opustili zasedání tripartity. Důvodem byly výroky premiéra Petra Fialy na naši adresu a také nemožnost vyslovit svůj názor. Na jednání za odbory zůstal jen předseda ČMKOS Josef Středula.
Spory mezi ODS a odbory začaly poté, kdy člen výkonné rady ODS a exministr životního prostředí Pavel Drobil uvedl, že „odbory nejsou partner, ale nepřítel, kterému velmi vyhovuje aktuální šílený stav, kdy pánem na pracovišti a ve firmě není ten, kdo zajišťuje a dává práci“. Na kongresu občanských demokratů v Ostravě také mluvil o nefungujícím pracovním trhu a zákoník práce označil za bolševický. Z toho důvodu odbory požadovaly po premiérovi omluvu, ale on místo toho, aby situaci řešil, způsobil odchod odborové delegace z jednání. To byla ukázka, jak si vládní politici představují dialog v rámci tripartity. Jejich arogance nezná mezí. Lžou, že chtějí sociální dialog, a přitom pro ně odbory nejsou sociální partner!
Proč?
Zřejmě neví, nebo spíše nechtějí vědět, že tripartita je společný orgán představitelů vlády, podnikatelů a odborů a má projednávat nejdůležitější předpisy, které ovlivňují podnikání a zaměstnanost v zemi. Vysvětlím to. Odbory jako zástupci zaměstnanců jsou pevnou součástí tripartity. Jak ale mají vést dialog s vládou, když členové vládní ODS veřejně prohlašují, že odbory nejsou partner, ale nepřítel, a zákoník práce označují přívlastkem bolševický?
To zřejmě není jediný problém, který odbory mají s vládou...
Přesně tak. A to je i problém s naším návrhem na vznik Energetické tripartity. 25. března jsme zaslali ministru průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi dopis, v němž ho o zřízení Energetické tripartity oficiálně žádáme.
Jak to dopadlo?
Síkela písemně odpověděl, že nepovažuje za účelné zřizovat Energetickou tripartitu. Jakékoliv téma spojené s energetikou je prý ministerstvo průmyslu připravené projednat na úrovni pracovní skupiny tripartity pro hospodářskou politiku, jehož členem je i OS PHGN. Problém je v tom, že ministr Síkela se jednání pracovní skupiny nezúčastňuje. Ministrovi odpovíme a pokusíme se mu opět vysvětlit, proč je sociální dialog prostřednictvím Energetické tripartity za stávající nedobré situace nanejvýš nutný, i v návaznosti na naši petici za energetickou bezpečnost ČR.
Odborový svaz dostal pozvání na konferenci Zelená modernizace Česka. Pozvání jste přijal. O čem jste jednali?
Hlavním cílem konference bylo osvětlit pojmy „zelené modernizace“ a „příležitosti spravedlivé transformace“ Česka. Ve svém vystoupení jsem účastníkům sdělil, že ministerstvo životního prostředí ani ministerstvo průmyslu nedělají dost pro to, aby se význam pojmů zelená modernizace a spravedlivá transformace dostali mezi občany a zaměstnance firem. Podle organizátorů akce představuje pro firmy a český průmysl cestu, jak držet krok s konkurencí a expandovat na zahraniční trhy.
Právě stojíme před obrovskou výzvou: na zelenou modernizaci má Česko více než jeden bilion korun. Oslovíme ministerstvo životního prostředí, které bude v budoucnosti rozdělovat peníze z Fondu pro spravedlivou transformaci a samozřejmě má i prvotní informace o směřování naší energetiky. V úsilí o založení Energetické tripartity nepolevujeme a hovořili jsme o ní i na této konferenci.
ČMKOS zrušila odborovou demonstraci svolanou na 21. května do Prahy. Bylo to správné rozhodnutí?
Nepovažuju za chybu, že ČMKOS demonstraci odvolala. Já považuju za chybu to, co se v současnosti v ČMKOS odehrává a považuju za chybu, že odborová centrála vůbec demonstraci svolala.
Náš odborový svaz nepodporuje tyto protestní akce z prostého důvodu: nemají podporu našich členů a odborových organizací v regionech. Musíme hledat jiné možnosti, jak vládě dát najevo nesouhlas, například zkusit využít některý z elektronických způsobů.
Premiér sice veřejně ČMKOS za zrušení demonstrace pochválil, ale odbory za to nic nezískají. Vláda to bude navíc chápat jako projev slabosti, bude dál „kašlat“ na konstruktivní dialog v rámci tripartity a prosazovat silou asociální změny v zákoníku práce a důchodové reformě, proti kterým měly odbory demonstrovat.
Předseda Odborového svazu PHGN Rostislav Palička
Autor: Petr Kolev
Článek vyšel v HGN 6/2024
Foto: ivz