Topná sezona byla delší a chladnější než minulá, ale spotřeba tepla klesla
Končí třetí nejchladnější topné období posledního desetiletí. Teplárny postupně přestanou topit podle aktuálního počasí po tomto víkendu. Přestože bylo aktuální topné období od září do května meziročně o 2,7 % chladnější, dodávky tepla v teplárnách vlivem úspor u odběratelů meziročně výrazně klesly.
„Podle průzkumu mezi teplárnami, které jsou členy Teplárenského sdružení ČR, se pohybují meziroční úspory tepla očištěné o vlivy počasí mezi 6 až 11 %,“ říká ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek: „Na spodní hranici jsou odběratelé tepla z tepláren spalujících domácí hnědé uhlí a biomasu, které vloni většinou cenu tepla neměnily a letos bylo zvýšení ceny tepla z nich v jednotkách až nižších desítkách procent. K vyšším úsporám motivovalo domácnosti zvýšení cen tepla z plynových tepláren, které se většinou pohybovalo ve vyšších desítkách procent. Oproti individuálnímu vytápění domácností plynem či elektřinou, kde se nárůst i přes vládní zastropování cen energie počítal až v násobcích nákladů z minulých let, byl i v případě plynových tepláren vývoj cen příznivější.“
Průměrné denní teploty by se podle předpovědi ČHMÚ měly dostat trvale nad 13 °C v celé ČR až po tomto víkendu. Podle aktuálních průměrných denních teplot postupně začnou přerušovat vytápění teplárny v nejteplejších nížinných oblastech. Nakonec se k nim přidají i teplárny na Vysočině a v horských pohraničních oblastech. Topné období od začátku září do konce května má celkem 273 dnů. Podle celorepublikových klimatických statistik se začalo topit v tom minulém 19. září 2021, v tom aktuálním o dva dny dříve. Vytápění se přerušilo vloni 9. května a letos se bude topit podle počasí minimálně do konce tohoto týdne a teplárny začnou postupně ukončovat vytápění na začátku příštího týdne. Minulou topnou sezonu se topilo 233 dnů, ta letošní bude o více než dva týdny delší.
V porovnání klimatické náročnosti mělo minulé topné období potřebu 3771 °D (denostupňů). U toho letošního se podle aktuální předpovědi do 21. května potřeba vytápění pohybuje kolem 3872 °D a topné období je třetí nejchladnější za dekádu. Překonává tak o 25 °D (0,64 %) i desetiletý průměr let 2013 až 2023, který je 3848 °D. Chladnější byly jen zimy 2016/2017 s 4082 °D a 2020/2021 s 4163 °D. Nejteplejší byly zimy 2014/2015 s 3700 °D a 2017/2018 s 3701 °D, kdy se s vytápěním skončilo dokonce už před polovinou dubna.
ilustrační foto
Zdroj: Teplárenské sdružení ČR
Foto: ivz