V nedobré době dosáhly odbory v kolektivním vyjednávání dobrých výsledků
Útlum těžby uhlí a tlak na odklon od tradičních zdrojů energie se naplno dotýká regionů, kde byla historicky těžba uhlí nejpřednějším průmyslovým odvětvím. I v této, pro důlní společnosti, jejich zaměstnance a odborové organizace, složité době se vyjednávaly a někde ještě vyjednávají podnikové kolektivní smlouvy nebo dodatky smluv. HGN oslovil členy Odborového svazu PHGN a zjišťoval, jaké mzdové tarify a benefity se podařilo pro zaměstnance vyjednat v jejich firmách.
Arnošt ŠEVČÍK, 1. místopředseda SOO CCG Most
Kolektivní vyjednávání zahájil loni netradičně zaměstnavatel. Navrhnul odborům desetiprocentní snížení tarifní mzdy, seškrtání programu Zdraví o tisíce korun na zaměstnance za rok, snížení příspěvku na důchodové připojištění a podobně. Odbory pochopitelně návrh jako celek odmítly. Zaměstnavatel s námi rovněž projednal návrh organizační změny v nosných společnostech. Úsporná opatření se dotknou Severní energetické, kde dojde k významné organizační změně přechodem na jiný směnový režim a s nutností naprosto minimalizovat provozní náklady. Jeho důsledkem bude zrušení 256 pracovních míst. Budeme tedy dál jednat o stěžejních tématech, kterými jsou mzdy, program Zdraví a délka platnosti kolektivní smlouvy. Vyjednáváme společnou kolektivní smlouvu pro tři nosné společností skupiny, kterými jsou Severní energetická, Vršanská uhelná a Coal Services. Doufáme, že se s vedením dohodneme co nejdříve, protože nervozita zaměstnanců roste, situace kolem uhlí není jednoduchá a kolektivní vyjednávání je o to složitější. Promítá se do toho také útlum, výstupy Uhelné komise a pandemie koronaviru. Rok 2020 nebyl pro naše uhelné společnosti příznivý a ani letos to nebude o mnoho lepší. Stále vyjednáváme, od prvních návrhů velké restrikce jsme se posunuli dál a věříme, že se blížíme k uzavření kolektivního vyjednávání.
Jan SMOLKA, předseda SOO Sokolovské uhelné
V naší firmě ani v regionu neprožíváme nejlepší období. Tlak na útlum uhlí, na důlní společnosti a zaměstnance je nesmírný a má to konkrétní dopady. O to více je třeba ocenit profesionální přístup vyjednavačů za odbory a zaměstnavatele, že v této atmosféře dokázali najít shodu, uzavřít kolektivní smlouvu ještě před koncem loňského roku a zamezit tak zbytečné nervozitě lidí. Měli jsme dva cíle: pokusit se udržet zaměstnanost, vyjednat určitý růst mezd a obhájit nasmlouvané benefity ze stávající kolektivní smlouvy. Udržet zaměstnanost bylo nemožné. V srpnu 2020 musela Sokolovská uhelná uzavřít provoz tlakové plynárny. Do začátku letošního roku odešlo asi 700 zaměstnanců. Viníkem jsou nesmyslně předražené emisní povolenky, které ekonomicky ohrožují důlní společnosti. S vedením Sokolovské uhelné projednáváme výhled na novou strukturální změnu. Podepsaná kolektivní smlouva zaručuje, že téměř 1900 zaměstnanců Sokolovské uhelné, kteří měli loni průměrnou mzdu více než 37 tisíc korun, čeká letos růst tarifů o tři procenta. Dalších 400 korun měsíčně jim zaměstnavatel přidá na osobní účet v rámci sociálního fondu, z něhož mohou čerpat příspěvky na stravování, rekreaci, nebo na zdravotní péči. Součástí kolektivní smlouvy je i zvýšené odstupné v souvislosti s ukončením pracovního poměru v roce 2021. Svým zaměstnancům pak Sokolovská uhelná přispívá 700 korun měsíčně na penzijní připojištění. Troufám si tvrdit, že v nedobré době se nám společně podařilo dosáhnout velice dobrého výsledku.
Bohdan ŠTĚPÁNEK, předseda SOO Diamo, Geam Dolní Rožínka
První kolo kolektivního vyjednávání jsme absolvovali loni v září. Zaměstnavatel tehdy nepřijal ani jeden návrh odborů. Do státního podniku Diamo mezitím přecházely dva odštěpné závody z OKD Ostrava, a to Hlavní báňská záchranná stanice (HBZS) a odštěpný závod Darkov. V prosinci se uskutečnilo druhé kolo vyjednávání a na něm jsme se dohodli se zaměstnavatelem na obsahu a mohlo dojít k podpisu dodatku kolektivní smlouvy. Zaměstnavatel se zachoval velkoryse, když souhlasil se zvýšením celkového ročního nárůstu mezd o 4 procenta. Dohodli jsme se rovněž, že životní pojištění bude zaměstnancům navýšeno o 100 korun na celkovou částku 800 korun. Zaměstnavatel zvýšil hodnotu stravenky ze sta na sto deset korun. To jsou hlavní požitky, které se nám podařilo dojednat pro rok 2021. Pro starší zaměstnance, kteří přešli k nám, mám důležitou informaci: kolektivní smlouva OKD pro ně platí ještě rok, což je dané zákoníkem práce. Pro nově přijaté lidi platí kolektivní smlouva Diama, která dosud pokrývala 2300 zaměstnanců. Příchodem báňských záchranářů a odštěpného závodu Darkov se počet zaměstnanců zvýšil asi na 2500. Podpisu dodatku se poprvé zúčastnili zástupci odborů z provozů, které přešly z OKD pod Diamo.
Vladimír BALDRIAN, předseda odborové organizace OS PHGN, Moravské naftové doly Hodonín
Se zaměstnavatelem jsme se již dohodli na znění dodatku kolektivní smlouvy pro letošní rok. Neusilovali jsme o zásadní změny. Vyjednali jsme zvýšení hodnoty stravenek z 90 na 130 korun a nově placené zdravotní volno neboli sick days. Situace ve firmě je stále napjatá, zahraniční projekty a zakázky se rozjíždějí velice pomalu. Zaměstnavateli jsme proto sdělili, že o mzdách začneme jednat až ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Zaměstnanecké benefity zůstaly zachované, předpokládáme, že uhájíme také částku 8500 korun na dovolenou pro zaměstnance. Naše odbory jsou seriózní a za stávající situace ve firmě nechceme tlačit na zaměstnavatele, aby zvyšoval mzdy. Zakázky nejsou a řada zaměstnanců je už delší dobu na 60 procentech mzdy. Týká se to hlavně pracovníků vrtných souprav v zahraničí. Čekáme na uzavření zakázek v Anglii, Maďarsku, v Německu a ve Francii.
Autor: Petr Kolev
Foto: archiv OS PHGN
Článek vyšel v HGN 1/2021