Vloni se podruhé v historii pracovalo bez smrtelného úrazu
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci zůstává pro všechny orgány a členy Odborového svazu PHGN nadále jedním ze základních programových cílů, které jsou uskutečňovány zejména prostřednictvím svazových inspektorů bezpečnosti práce. Jejich úkolem je zajišťovat spolupráci s jednotlivými odborovými organizacemi sdruženými ve svazu a poskytovat jim potřebnou servisní službu v otázkách bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. O tom, jak se daří tyto záměry naplňovat, hovořil HGN se svazovým inspektorem bezpečnosti práce Ing. Ivo Kavkou.
Můžete čtenářům nastínit systém svazové inspekce bezpečnosti práce?
Svazová struktura bezpečnosti práce se od posledního sněmu odborového svazu změnila. Na začátku roku 2024 ukončil pracovní poměr SIBP Petr Švehla ze Sokolovské uhelné a v polovině téhož roku Petr Vavroš z OKD. Činnost svazu v oblasti BOZP nyní zajišťují dva svazoví inspektoři, jejichž působnost je rozdělena podle hornických regionů. Petr Trieb zastupuje severočeský a západočeský region s těžbou hnědého uhlí. Já zastupuji Moravsko-slezský kraj, jihomoravský region, většinu organizací státního podniku DIAMO.
Na jaké úkoly jste se zaměřili?
Svazoví inspektoři průběžně pomáhali nejen při řešení otázek bezpečnosti práce, ale zároveň prováděli kontrolní činnost v členských organizacích nad dodržováním BOZP. Zajišťovali rovněž šetření mimořádných událostí, závažných pracovních úrazů a některých nemocí z povolání. Připomínkovali novelizovanou legislativu z oblasti bezpečnosti práce, prováděli školení členů odborových organizaci, účastnili se vyjednávání kolektivních smluv a dalších činností v oblasti BOZP.
A jaké jsou konkrétní výsledky vaší činnosti?
Vloni uskutečnili svazoví inspektoři 200 kontrol pracovišť na dodržování bezpečnosti práce a pracovních podmínek, hygieny práce, kontroly správného zařazování a hodnocení rizik a vybavení zaměstnanců pracovními ochrannými pomůckami. Společně se zástupci členských organizací se inspektoři zúčastnili šetření 13 pracovních úrazů, několika mimořádných událostí a podíleli se na stanovování opatření ke zvýšení bezpečnosti práce a ochrany zdraví.
Co jste při kontrolách zjistili?
Hlavními zdroji pracovních úrazů byly vloni opět materiál, břemena, předměty, pád, přiražení, odlétnutí, náraz, dále pád na rovině, z výšky, do hloubky, propadnutí a manipulace se stroji a zařízením. Hlavními příčinami úrazů bylo nepředvídatelné riziko práce, porušení předpisů vztahujících se k práci nebo pokynů zaměstnavatele a selhání lidského činitele. Pro zajištění oprávněných zájmů zaměstnanců a objektivní posuzování pracovních podmínek byli svazoví inspektoři v 11 případech účastníky jednání šetřících a odškodňovacích komisí nemocí z povolání. Metodická, lektorská a jiná pomoc v otázkách BOZP byla v roce 2024 poskytnuta členům jednotlivých odborových sdružení téměř ve 200 případech.
Co z toho vyplývá?
Celkově je možné konstatovat, že ukazatele bezpečnosti práce a počty pracovních úrazů se nenavyšovaly a v porovnání s předešlým rokem jej víceméně kopírují. Co je však podstatné a potěšující, smrtelná pracovní úrazovost byla v organizacích, které jsou sdruženy ve svazu v roce 2024 podruhé v historii nulová.
Do činnosti inspektorů patří rovněž působení v legislativní sféře. Jak konkrétně?
Referát BOZP se společně s právním referátem svazu podílel na připomínkových řízeních k novelám zákonů 373/2011 Sb. a jeho prováděcí vyhlášce 79/2013 Sb. řešící poskytování pracovně-lékařských služeb, kde hlavním tématem bylo zrušení vstupních prohlídek v nerizikových kategoriích. Dále na novele nařízení vlády 361/2007 Sb. upravující podmínky při práci na pracovištích, nařízení vlády 201/2010 Sb. o způsobech evidence a hlášení pracovních úrazů a zákona 309/2006 Sb. upravují další požadavky BOZP v pracovněprávních vztazích při zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví. V rámci spolupráce s ČBÚ bylo v uplynulém období společně s odborovými organizacemi projednáno a schváleno šest výjimek z legislativy ČBÚ. I vloni se naši inspektoři podíleli na objektivizaci a hodnocení pracovních podmínek orgány hygienické služby při měření rizikových faktorů akreditovanými firmami. Na základě těchto výsledků připomínkovali zařazení pracovních profesí do kategorií. Probíhala jednání ke kategorizaci rizik v nově vytvořených odštěpných závodech společnosti DIAMO. Ve spolu-práci s právním referátem se uskutečnilo opětovné vyhodnocení plnění Dohody o spolupráci se státním podnikem DIAMO a došlo i na společné vyhodnocení a ocenění zaměstnanců, kteří výrazně přispěli k zajišťování úrovně bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Udržujete stále spolupráci a koordinaci činnosti se stání báňskou správou?
Ano. Svazoví inspektoři se zúčastnili několika komplexních a specializovaných prověrek ČBÚ a OBÚ. Do konce letošního února byly vyhodnoceny všechny dohody o spolupráci za rok 2024 s jednotlivými obvodními úřady a ČBÚ, signatáři dohod se v roce 2024 scházeli podle potřeby. Oboustranně bylo konstatováno, že spolupráce našeho odborového svazu s ČBÚ a jednotlivými obvodními báňskými úřady je na velmi dobré úrovni a přesahuje rámec uzavřené dohody.
Svazový inspektor bezpečnosti práce v působnosti OS PHGN Ing. Ivo Kavka je členem Rady BOZP ČMKOS a Rady vlády pro BOZP. Je také členem Pracovní komise pro bezpečnost v báňském průmyslu v Lucemburku, která je poradním orgánem Evropské komise pro bezpečnost práce. Komise loni projednávala zejména pracovní úrazovost a zvýšení bezpečnosti práce při dopravě a manipulaci s těženou horninou v lomech. Za dlouholetý přínos hornictví v oblasti BOZP obdržel letos Ivo Kavka nejvyšší hornické vyznamenání: medaili Jiřího Agricoly.
Autor, foto: Petr Kolev
Článek vyšel v HGN č.4/2025