Vyjádření představitelů Moravskoslezského kraje k situaci v Liberty Ostrava
Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška:
Opakovaně jsme v minulých měsících svolali jednání předsednictva krajské tripartity, kterého se zúčastnili zástupci největších ocelářských podniků - Liberty, Vítkovice Steel, Vítkovice a.s., Třinecké železárny, také odboráři, představitelé Hospodářské komory, MS Paktu zaměstnanosti, ke složité situaci v hutním a ocelářském průmyslu v Moravskoslezském kraji. Požádali jsme také o pomoc vládu, k Liberty se online vyjadřoval i ministr financí Zbyněk Stanjura, na jednání přijel i zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu. Na náš popud vznikne pracovní skupina, která prověří možnost použít peníze z Modernizačního fondu i pro Liberty, MS Pakt zaměstnanosti mapuje možnosti pracovního uplatnění zaměstnanců nejen tohoto podniku, ale i navazujících firem.
Vedení Liberty předevčírem předložilo plán, jak bude postupovat dál. Byl jsem informován o tom, že v lednu opět obnoví výrobu vysoké pece číslo 3 a navazující výrobu v ocelárně. Zároveň spustí optimalizační plán, jehož součástí je nový provozní model, který by měl zvýšit kapacitu výroby a ziskovost válcoven. A že také jedná se svým věřitelem firmou TAMEH, která Liberty dodává energii, před kterým požádala před časem krajský soud o ochranu. Ubezpečili mě, že budou svým zaměstnancům i nadále vyplácet mzdy a nebudou propouštět a že se nic nezměnilo ani na plánech přeměnit ostravskou huť v uhlíkově neutrálního výrobce.
Jestli je tento plán reálný, nebo ne ukážou další dny. Vše je ale v rukou Liberty. Moravskoslezský kraj v tomto nemá jakoukoliv další kompetenci.
Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka:
Kraj byl a je průběžně informován o vývoji v Liberty na základě jednání předsednictva krajské tripartity i separátních schůzek. Z nich je zřejmé, že finanční problémy Liberty se přenášejí na desítky či stovky jejích dodavatelů a odběratelů a ohrožují po desítky let budované a zaběhnuté obchodní postupy. Pro řešení této situace ale nemá kraj žádnou kompetenci, jde o čistě obchodní vztahy soukromých firem.
Výjimkou je ale přímý dopad na ostatní obyvatele Moravskoslezského kraje, protože na vytápění Liberty je závislých mimo jiné i několik tisíc obyvatel Vratimova. Zdrojem tepla jsou samozřejmě kotle společnosti TAMEH. Proto jsme oslovili vedení Vratimova, zda disponují záložním zdrojem tepla. Když se potvrdilo, že takový zdroj není k dispozici, obrátili jsme se na společnost Veolia s dotazem, zda je techniky možné zásobovat Vratimov z jejich teplárenské soustavy. Potvrdilo se, že to možné je. Tento průzkum se odehrál na konci minulého týdne a od té doby probíhají každodenní jednání mezi Vratimovem, Liberty, TAMEH a Veolií. Ta vyústila v dohodu, která zajistí vytápění Vratimova bez jakéhokoliv výpadku. Zda k přepojení skutečně dojde, nebo se v posledních hodinách podaří vyhasnutí kotlů zabránit, už nebude mít na obyvatele Vratimova vliv. Teplo mít budou.
Chci poděkovat všem aktérům za profesionální, rychlé a především vstřícné jednání vůči obyvatelům našeho kraje. A přeji samozřejmě podobný výsledek i u dalších podobných probíhajících sporů.
Zdroj: Krajský úřad Moravskoslezského kraje