Waloszek: Nejčastější dotazy k novele důchodového zákona
Na základě mnoha dotazů k předčasným „hornickým“ důchodům po schválení novely důchodového zákona, který je účinný od 1.10.2023, se pokusím v tomto článku odpovědět na ty nejčastější.
1. Jak změnila novela důchodového zákona možnost odchodu do hornického důchodu?
Novela na odchodu horníků do starobního důchodu, kteří splnili podmínky pro dřívější odchod o 7 let nic nezměnila.
2. Jak se novela odrazila na odchodu do předčasného důchodu pro horníky?
Tato novela řeší obecně všechny občany stejně,
- všem kteří odešli do předčasného důchodu po 30.9.2023 se po celou dobu nebude tento předčasný důchod valorizovat a to až do nároku na starobní důchod a to obecný nebo „hornický“.
- všichni, kteří odejdou do předčasného důchodu po 30.9.2024 budou muset mít místo 35 let doby pojištění nově 40let doby pojištění.
- náhradní doba pojištění se bude u předčasných důchodů od 1.10.2024 počítat jen z 80%. Výjimka bude například povinná vojenská služba a osoba pečující osobně o dítě do 4let. Tato doba náhradního pojištění bude jako doposud započítávána ve 100%.
3. Znamená to, že navýšení doby pojištění na 40 let a zároveň snížení náhradní doby na 80% bude pro horníky problém v případě předčasného důchodu.
Ano, bude. Když si spočítáte, že mezi začátkem možné doby pojištění a odchodem do předčasného důchodu je přesně oněch 40let, je to vlastně nereálné. Splnit by to mohl pouze ten, který nastoupil do práce hned v 15 letech. V praxi to bude znamenat, čím delší škola a více let s náhradní dobou pojištění, tím pozdější možnost odchodu do předčasného důchodu. Samozřejmě to bude u každého individuální. Musíme počítat, že za každý rok náhradní doby pojištění, které bude započítáno jen 80%, se předčasný důchod posune o 73dní. Například tomu kdo se učil na střední škole ve čtyřletém oboru a následně celou dobu pracoval, splní podmínku 40 let pojištění v 55 letech a 292dnech.
4. Jak je to s výší předčasného hornického důchodu v této chvíli.
Metodika výpočtu hornického důchodu se nezměnila a hornický důchod může dosáhnout max. výši 25 288Kč. Jen opakuji, předčasný důchod se již nebude až do nároku na „hornický“ důchod valorizovat.
5. Kde mohu zjistit, kolik mám let doby pojištění?
Je více možností, kdo má datovou schránku, může si to zkontrolovat přes ní. Dále je možnost pomocí bankovní identity a samozřejmě zajít se zeptat na OSSZ, kde vám tyto informace poskytnou osobně.
6. Mám nárok na předčasný důchod v listopadu 2024, o důchod si můžu požádat o tři měsíce dříve. Bude se mě týkat podmínka 40 let doby pojištění?
Ano tato podmínka se vás stejně jako krácení náhradní doby týkat bude. Protože máte nárok až v listopadu, nezáleží na datu podání žádosti. Poslední datum nároku na předčasný důchod, kterého se nebude týkat tato podmínka, je 30.9.2024.
Jiří Waloszek
předseda Sdružení hornických odborů