Zaměstnancům Sokolovské uhelné, které postihne útlum těžby či restrukturalizace firmy, by mohla pomoci změna nařízení vlády
Nařízení vlády o příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací nebo útlumem těžebních společností by se nově mohlo vztahovat také na zaměstnance Sokolovské uhelné (SU). Vyplynulo to z jednání Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky (MPO) se zástupci vedení společnosti.
“Jde o rychlou a především cílenou pomoc konkrétním lidem, kteří přijdou o práci v rámci útlumu těžby a zpracování uhlí,” říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro řízení sekce průmyslu a stavebnictví Edurad Muřický s tím, že možným řešením by mohla být novelizace vládního nařízení č. 342/2016 Sb., o příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací nebo útlumem činnosti právnických osob zabývajících se těžbou uhlí nebo uranu. Pokud by vláda návrh přijala, získali by zaměstnanci Sokolovské uhelné, které útlum nebo restrukturalizace postihne, nárok na státní pomoc ve výši 5300 korun měsíčně, v závislosti na odpracovaných letech, až po dobu 60 měsíců.
Podle předsedy Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné, Jana Smolky, jde o významný posun. “Zaměstnancům kteří přijdou v důsledku restrukturalizace o práci by takové řešení nabízelo větší jistotu a prostor pro nalezení nového uplatněn,” říká Smolka.
Zástupci MPO a SU se zároveň dohodli na ukončení jednání o možnostech prodloužení provozu plynárenské technologie ve Vřesové. Dospěli k závěru, že nelze ve stávajících podmínkách, kromě výše uvedené pomoci zaměstnancům zasažených útlumem těžby a zpracování uhlí, dosáhnout na rychlé a účinné mechanismy podpory pro provoz významně zatížený náklady na emisní povolenky. “Ceny emisních povolenek za poslední týdny vzrostly z 20 na 30 euro za tunu CO2, a s tím se razantně zvýšily i náklady na udržení provozu,” vysvětluje Zbyšek Klapka, předseda představenstva SU.
Dlouhodobé udržování provozu ztrátové technologie by pak mohlo vážně ohrozit stabilitu celé společnosti a s ní i zbývajících zhruba 2,5 tisíce pracovních míst. Zástupci MPO a SU opakovaně diskutovali také o tom, jak řešit postupnou transformaci uhelného průmyslu. A to s využitím zdrojů z vládou připravovaného Modernizačního fondu anebo z Fondu pro spravedlivou transformaci, které mohou umožnit financování řady projektů, z nichž některé už společnost na jednáních se zástupci MPO představila.
Zástupci společnosti i odborů zároveň potvrdili, že ukončení jednání nebude mít žádný vliv na dodržení závazků společnosti vůči zaměstnancům tlakové plynárny a navázaných provozů. Nehledě na to, že společnost průběžně sleduje a využívá příležitosti k zařazení pracovníků tlakové plynárny na jiné pracovní pozice v rámci skupiny a rovněž usiluje o vytvoření pracovních příležitostí i mimo skupinu. Firma je tak připravena v plném rozsahu splnit své závazky vyplývající z kolektivní smlouvy. Tlaková plynárna by měla svůj provoz zastavit v průběhu srpna a následně bude probíhat konzervace technologie.
Zdroj: MPO